קופת BRAVO!
BRAVO!

קיצור תולדות האנושות: התערוכה

מוזיאון ישראל, ירושלים מציג תערוכה חדשה לרגל חגיגות היובל:

קיצור תולדות האנושות: התערוכה

מסע בעקבות התפניות הדרמטיות בתולדות האנושות לאורך מיליון וחצי שנים: הבערת אש, המצאת השפה והכתב, ההתיישבות החקלאית, יצירת חוקים וכסף, המהפכה התעשייתית ותורת היחסות. רב המכר הבינלאומי של יובל נח הררי, הופך לתערוכה המספרת את סיפורו של המין האנושי באמצעות פריטים נדירים ויצירות אמנות.

 

1 במאי עד 26 בדצמבר 2015

 


 "קיצור תולדות האנושות: התערוכה" מבוססת על ספרו רב המכר של יובל נח הררי, אשר היה שותף בהכנת התערוכה. הספר שתורגם ל-30 שפות וזכה להצלחה אדירה בישראל ובעולם, מסופר עתה באמצעות פריטים מקוריים ויצירות אמנות המלמדים על נקודות המפנה המרכזיות בהיסטוריה של המין האנושי. התערוכה מציעה מסע ייחודי במינו לאורך מיליון וחצי שנים. מסע שראשיתו בכלי צור, המעידים על היכולת הטכנית המפותחת שרכש האדם ועל הצעד הראשון בתהליך פיתוח יכולת הישרדותו בטבע. כ-700,000 שנים חלפו בין יצירת כלי הצור לבין העדות הקדומה ביותר המצויה בידינו (ומוצגת בתערוכה) של הבערת אש על ידי האדם. פיתוח היכולת להבעיר אש סייע לאדם הקדום לזנק בשרשרת המזון ונתן לו יתרון מובהק במאבק ההישרדות.

אולם נדרשו עוד מאות אלפי שנים נוספות עד אשר התחוללה נקודת המפנה המשמעותית ביותר בתולדות האנושות - המהפכה הלשונית. עצם ההיואיד, המוכרת כעצם הלשון מעניקה לאדם את היכולת הדיבור וליצור צלילים מורכבים. עצם קטנה זו, אשר שריד שלה בן 60,000 שנה שהתגלה במערת כבארה מוצג בתערוכה, העניקה לאדם את היכולת להעביר ידע מדור לדור, לספר סיפורים ולעצב את עתידו. התפתחות השפה אפשרה לאדם ליצור שיתופי פעולה שהפכו אותו לשליט העולם, להתמודד בהצלחה מול יונקים אחרים, לצוד אותם, להכחיד אותם ומאוחר יותר לביית אותם.


מהמהפכה הלשונית ממשיך המסע בתערוכה לנקודת מפנה נוספת בתולדות האנושות – המהפכה החקלאית. ביות צמחים ובעלי חיים והעיסוק בחקלאות הובילו להתיישבות קבע של בני האדם לפני למעלה מ-10,000 שנה. המגל הקדום ביותר שהתגלה, מלפני 9,000 שנה, מוצג בתערוכה, ולצידו מודל חרס בן 5,000 שנה של בית קדום מערד – אחת הערים העתיקות בעולם. עם המעבר לחברה חקלאית יושבת קבע החלו להיווצר עודפי תבואה, שהובילו להתפתחות המסחר. חילופי הסחורות הביאו את האדם להמציא את הכתב, במטרה לתעד את העסקאות שנערכו, כפי שניתן לראות בלוח החרס בן 4,500 שנה שיוצג בתערוכה. וכשיש מסחר יש צורך גם בכסף – גם המטבעות העתיקים ביותר שהתגלו בעולם יוצגו לקהל הרחב.

ככל שהחברה האנושית הפכה לגדולה יותר ולמורכבת יותר, התחזק גם הצורך ביצירת מערכת חוקים שתסדיר את מערכות היחסים בין איש לרעהו ובין האדם היחיד לחברה כולה. שרידים מחוקי חמורבי שהתגלו בחצור מלפני כ-3,000 שנה והעותק הקדום ביותר של עשרת הדיברות מלפני 2,100 שנה מלמדים על התפתחותם של החוקים המהווים בסיס לסדר האנושי עד ימינו.חמוש בשפה, בכתב, בחוק ובכסף יצא האדם לכבוש את העולם. תחילה באמצעות הפצת הידע שרכש ופריצת הגבולות המוכרים. בתערוכה ניתן יהיה לראות קטע מתנ"ך גוטנברג – האייקון של מהפכת הדפוס, ואת מפת העולם מ-1571 המראה את "העולם החדש". ומכאן קצרה הדרך למהפכות האחרונות ששינו לחלוטין את ההיסטוריה האנושית - המהפכה התעשייתית והמהפכה המדעית: הקיטור והחשמל הניעו את גלגלי המהפכות הללו. נורת החשמל של אדיסון והסרטים הראשונים של האחים לומייר, המוצגים בתערוכה, מעידים על האופן החדש שבו האדם תפס את המציאות - התנועה ממקום למקום, האפשרות לייצור המוני והשינוי בתפיסת הזמן והתארכות שעות הפעילות של האדם בעקבות ביטול התלות באור השמש. במקביל, המהפכה המדעית שינתה את האופן בו האדם בוחן את תופעות הטבע ומתבונן ביקום. בתערוכה יוצג כתב היד המקורי של אלברט איינשטיין, בו הוא מוכיח את תורת היחסות שהובילה מאוחר יותר לפיתוח פצצת האטום ששינתה את כללי  השימוש בנשק במלחמות.


לצד הפריטים הנדירים המספרים את סיפורו של המין האנושי יוצגו בתערוכה יצירות אמנות עכשווית המהדהדות השלכות ותגובות לאותן מהפכות ששינו את חיי האדם מן היסוד.. אמנים כמו צ'ארלס ריי, מרק דיון,  ג'נט קארדיף, דאגלס גורדון, מארק וולינג'ר יאנקה שוניברי, ברוס קונור ונוספים מעלים שאלות בנוגע להישרדות ולהכחדה, טיבם של החידושים הטכנולוגיים ומהו העתיד אליו צועדת החברה האנושית.

המעברים בין העבר, ההווה והעתיד בתערוכה והחיבור המיוחד במינו בין ממצאים ארכיאולוגים רבי חשיבות, פריטים היסטוריים נדירים ויצירות אמנות, מעניקים פרספקטיבה מרתקת על תהליכי התפתחותו של המין האנושי ומעלים שאלות למחשבה על העתיד הצפוי לנו.

סרטים חדשים 2017


"אחרי הסערה"
ריוטה, בלש פרטי ומהמר כפייתי, חי בצל התהילה בה זכה בעבר כסופר מצליח. לאחר מות אביו הקשיש, מבין ריוטה שהוא חייב לקחת את חייו בידיים וליצור קשר מחודש עם משפחתו. לילה של מזג אוויר סוער במיוחד מעניק לו הזדמנות להתפייס עם אמו ואשתו לשעבר ולזכות מחדש בלבו של בנו הצעיר.

"מהיר ועצבני 8"
כשנתיים אחרי מאורעות הסרט השביעי בסדרה, דומיניק טורטו ולטו נמצאים בירח הדבש שלהם, בעוד בריאן אוקונור ומיה פרשו מן המשחק, ואילו שאר חברי הצוות מפוזרים וחיים חיים נורמליים. אבל אז, הכול משתנה כאשר אישה מסתורית ורבת עוצמה העונה לשם סייפר מפתה את דום לתוך עולם של פשע וטרור שממנו הוא ככל הנראה לא מסוגל לברוח, מה שמוביל אותו לבגוד בחבריו.

"בייבי בוס"
כאשר מגיע תינוק חדש למשפחה, הוא מתחיל להיות הבוס של כולם ושל אחיו הגדול בן ה-7. אנימציה.
 
"פטרסון"
פטרסון הוא נהג אוטובוס בעיר פטרסון, ניו ג'רזי. הוא משורר חובב שכותב בספרון קטן שירים שהוא הוגה במהלך יומו, הבנוי תמיד סביב אותה שגרה. לאורה אשתו היא ההפך המושלם. הוא תומך בחלומותיה באהבה גדולה בעוד היא מנסה לשכנעו לקדם את שיריו.

"פורעי חוק"
כשקבוצה של שודדי בנקים מבצעת את השוד המושלם, מסתלקת עם מיליון דולר במזומן ומשאירה מנהל בנק מת בעקבותיהם, מוזעקת למקום יחידת העילית של סוכני ה-FBI. במהרה מתחילים להתגלות סימנים המובילים לבעלים של הבנק ולקוחותיו ה״מועדפים״. כשהיחידה חופרת עמוק אל תוך התיק, הבולשת מבינה שדברים אינם כפי שהם נראים, וכדי להתיר רשת סבוכה של הונאה ושחיתויות הם חייבים לדחוף את עצמם אל הסף - היכן שהקווים בין טוב לרע מטושטשים.

"בין העולמות"
משפחה דתית בירושלים של ימינו. הבן יוצא בשאלה וחי בנתק מוחלט מהוריו. בני הזוג הולכים ומתנתקים זה מזו והקשר המשפחתי כולו נקרע בין העולמות. מפגש דרמטי בין האם, לחברתו הצעירה של הבן המסתירה את זהותה, מאלץ את האם לבחור בין דאגתה ואהבתה לבנה החילוני לבין אמונתה הדתית.

"לחגוג את החיים"
 אווה, אלמנה ומורה בגמלאות, מקבלת בטעות צ'ק ביטוח חיים על סכום של 5 מיליון דולר במקום 50 אלף הדולר שהובטחו לה. בעידודה של חברתה הטובה, מאדי, מחליטה אווה לא לדווח על הטעות ולהפקיד את הצ'ק בבנק. ביחד הן יוצאות למסע תענוגות ובזבוזים באיים הקנריים, כשבעקבותיהן דולקות המשטרה, חברות הביטוח והתקשורת.

"אני דניאל בלייק"
הזוכה בפרס דקל הזהב פסטיבל קאן 2016. דניאל בלייק, נגר בן 59 מניוקאסל, אשר מצב בריאותו אינו מאפשר לו לעבוד, נאלץ לראשונה בחייו לפנות לקבלת עזרה. קייטי, בחורה צעירה ואמא חד הורית לשני ילדים, מגיעה לעיר במסגרת פרויקט דיור לנזקקים ומנסה להתחיל חיים חדשים. דרכיהם מצטלבות בעת ביקורם הראשון במשרד הרווחה. לצד המאבק בממסד והקשיים הרבים, נרקם בין השניים קשר מיוחד של עזרה וערבות הדדית.

"דרדסים: הכפר האבוד"
מפה מסתורית שולחת את דרדסית וחבריה הטובים: בר-מוח, בר-כוח וביש-גדא, למירוץ לעמקי היער האסור אשר מלא ביצורים קסומים, על מנת למצוא את היער האבוד המסתורי לפני המכשף הרשע גרגמל. הם יוצאים למסע מלא בהרפתקאות וסכנה על מנת לגלות את הסוד הגדול בתולדות הדרדסים.

וידאו

קופת BRAVO!