קופת BRAVO!
BRAVO!

פורסמה רשימת הסרטים שיתחרו בפסטיבל הקולנוע ירושלים 2015


21 ביוני 2015

פסטיבל הקולנוע ה-32 ירושלים גאה להכריז על הסרטים הישראליים שיתחרו בתחרות לקולנוע עלילתי וסרטי תעודה
• בכורה עולמית לסרט 'מר גאגא' של תומר הימן על אוהד נהרין
• 'פרינסס שואו' על הפרוייקט המוזיקלי חוצה הגבולות של קותימן
• הסרט "אל סף הפחד", שעמד במרכז הסערה הציבורית, יתמודד בתחרות התיעודית

פסטיבל הקולנוע ירושלים, אשר יתקיים השנה בין 9-19 ביולי ויציין את שנתו ה-32, גאה להכריז על הסרטים הישראליים שיתמודדו בתחרות לקולנוע עלילתי ותיעודי - התחרות היוקרתית של הפסטיבל.
במסגרת התחרות מוענק הפרס הגבוה ביותר בישראל במסגרת תחרותית לקולנוע לזוכה בפרס הסרט העלילתי הטוב ביותר בסך 120,000 ש"ח. בנוסף יוענקו פרסים בקטגוריות: סרט הביכורים, השחקן, השחקנית, הצילום, העריכה, התסריט,המוזיקה ופרס חביב הקהל.

את הפסטיבל יפתח ב-9 ביולי "אמא שלי", סרטו החדש של נני מורטי בנוכחות כוכב הסרט ג'ון טורטורו, שיגיע לירושלים וישתתף באירוע החגיגי בבריכת הסולטן. בנוסף, יציג הפסטיבל תכנית רחבה ועשירה של למעלה מ-200 סרטים ישראליים ובינלאומיים, אשר יוקרנו בהקרנות בכורה חגיגיות בנוכחות היוצרים והופכים אותו למוקד משיכה לקהל בארץ וליוצרים מהעולם. 

הסרט "אל סף הפחד" שעמד במרכז הסערה הציבורית בשבוע שעבר, יתמודד כמתוכנן בתחרות 
ון ליר לקולנוע ישראלי תיעודי ומועדי הקרנתו יפורסמו בהמשך.

מיומו הראשון מימש הפסטיבל את כוונתו להציג בפני הקהל המקומי את הכיוונים העכשוויים בהם צועד הקולנוע העולמי. אלו יוצגו במסגרות הבינ"ל השונות ובהן רוח החופש, החוויה היהודית, סרטי ביכורים, גאלה, פנורמה ואחרות. לצד זה, הפסטיבל שם במרכז את הקולנוע הישראלי, דרך תחרויות ופרסים יוקרתיים שהפכו אותו לבמה המרכזית עבור הקולנוע המקומי, כל זאת לצד נוכחותם של צמרת תעשיית הקולנוע המקומית באירועי הפסטיבל.


                                                                                                        צילום: אליצור ראובני

המתמודדים בתחרות חג'ג' לקולנוע ישראלי עלילתי:

תיקון - בימוי: אבישי סיון
בתפקידים הראשיים: אהרון טרייטל, ח'ליפה נאטור, ריקי בליך, גור שיינברג
מפיק: רונן בן טל, אבישי סיון, משה אדרי, לאון אדרי 
חיים-אהרון, בחור ישיבה חסידי, מתמוטט ומאבד את הכרתו. פרמדיקים מנסים להחיותו אך ללא הועיל. תחת ידי האב, חיים-אהרון חוזר לחיים. אך אינו כמו שהיה. האב מתייסר וחושש שמא הפר את רצון הבורא בהתערבותו בהחייאה.

נדיה שם זמני- בימוי: טובה אשר 
בתפקידים הראשיים: נטע שפיגלמן, עודד לאופולד, עלי סולימאן
מפיק: אסתי ויעקבמקלברג
האם יכול אדם לברוא עצמו מחדש מבלי להתמודד עם עברו? מעל ל-20 שנה לאחר שזנחה את זהותה כערביה, מתעורר עברה של מאיה. כעת יהיה עליה לבחון האם בחברה המסרבת לסלוח לאחר על האחרות שלו, יכול להיות לה חלק בחיים שהיא עצמה יצרה.

האיש שבקיר- בימוי: יבגני רומן
בתפקידים הראשיים : תמר אלקן, גלעד כהנא, אלי גורשטיין, יואב דונט, רות רסיוק, רוי מילר
מפיקים: תמי ליאון, אברהם פרחי, חיליק מיכאלי
שישי בערב בליל חורף גשום, רמי לוקח את הכלב לטיול, ולא חוזר. לאשתו אין שמץ של מושג היכן הוא. אנשים שונים מגיעים במהלך הלילה לדירה, כל אחד מהסיבות שלו. האם מישהו מהם הוא המפתח לפתרון התעלומה?

ג'רוזלם- בימוי: יואב ודורון פז 
מפיקים: יואב ודורון פז
בתפקידים הראשיים: יון תומרקין, יעל גרובלס, תום גרציאני, דניאל ג'יידלין 
סטודנטית אמריקאית מגיעה לטיול בעיר העתיקה בירושלים יחד עם חבריה. אלו הימים הנוראים והתיירים נהנים מהאווירה בעיר העתיקה. בערב יום כיפור דברים מתחילים להשתבש: דמויות מסתוריות פושטות על הסמטאות ואנשים נרצחים ברחבי העיר. האם הם ישרדו את הלילה?

חתונה מנייר - בימוי: ניצן גלעדי
בתפקידים הראשיים: אסי לוי, מורן רוזנבלט, רועי אסף, אריה צ'רנר 
מפיק: ניצן גלעדי
בעיירה מדברית מתגוררת חגית, צעירה עם לקות שכלית קלה שעובדת במפעל לנייר טואלט וחלומה הגדול ביותר הוא להתחתן. חגית שואפת לחיים עצמאיים ומנהלת מערכת יחסים עם בנו של בעל המפעל. היא מסתירה זאת מאמה ומאמינה שיום אחד הם יתחתנו. הודעה על סגירת המפעל מטלטלת את חייהן.
למה עזבתני - בימוי: הדר מורג
בתפקידים הראשיים: מוחמד דאעס, יובל גורביץ
מפיקים: יעל אבקסיס, הלל רוזמן, אלי מאירוביץ
נער דחוי משולי החברה, מגלה גבר זר ומנוכר, החולש על סמטאותיה של עיר מטונפת. בדבקות עיקשת מכניס עצמו הנער תחת כנפיו. בתוך מאבקם של השניים לשליטה עצמית, ניסיונותיהם לריסון עצמי יוצאים מכלל שליטה.


                                                                                                        צילום: אליצור ראובני

המתמודדים בתחרות ון ליר לקולנוע ישראלי תיעודי:
בת זונה - בימוי: נירית אהרוני
מפיקים: דוד מנדיל
"בת זונה" חושף את עולמן של נשים שהידרדרו כנערות לשימוש בהרואין, זנות וחיי רחוב. ילדיהן נלקחו מהן והן כלואות במעגל ההתמכרות על סף מוות. דרך המצבים הנחשפים בסרט מוצאת הבמאית שאלות לתשובותיה כמי שנלקחה בעודה פעוטה מאם נרקומנית זונה ונערה.

פרינסס שואו- בימוי: עידו הר
מפיקה: לירן עצמור
סמנתה, מטפלת סיעודית המתגוררת בשכונת עוני קשה בניו אורלינס, לא ידעה על חלקה בפרויקט "ThruYOU" המצליח של קותימן המלקט עשרות סרטוני יוטיוב מוזיקליים שיצרו מוזיקאים חובבים שונים מרחבי העולם. כולם חולקים רקע תרבותי ומוצא שונים ובעלי חזון מוזיקלי הדדי. 

ויטה אקטיבה- ביוגרפיה רוחנית של חנה ארנדט
במאית: עדה אושפיז
מפיק: עדה אושפיז, אינה פישמן
ביוגרפיה אינטלקטואלית אישית של הפילוסופית היהודייה, ילידת גרמניה, חנה ארנדט. הסרט עוקב אחרי הקשר בין חייה לפילוסופיה שלה, באמצעות חומרי ארכיון נדירים, המדגימים את הבנאליות של הרוע. הרלבנטיות שלה למציאות היום בישראל ובעולם בוקעת מכל אמירה שלה.

אל סף הפחד - בימוי: הרץ פרנק , מריה קרבצ'נקו
מפיקים: שגיא צירקין, גונטיס טרקטריס, ויטלי מנסקי
הסרט הדוקומנטרי "על סף הפחד" צולם במהלך עשור וחושף לראשונה קטעי ארכיון ייחודיים , דיווחי חדשות, 'תצפיות' ודיאלוגים אינטימיים של אשת הרוצח יגאל עמיר-לריסה טרימבובלר והקלטות נדירות של שיחות בין עמיר לבנו הפעוט היחיד.

אגורות - בימוי: בדראן בדראן
מפיק: בדראן בדראן , יועד עירון
במקום לפקוד את ספסל הלימודים, נאלצים שני ילדים מכפר פלסטיני סמוך לטול כרם לעבוד בישראל כקבצני רחוב. בעוד המאם (8) מנסה להימנע מעבודה קשה, אחיו הבכור יחיא (14) חולם על גורל טוב יותר. 

הוטליין - בימוי: סילבינה לנדסמן
הפקה: סילבינה לנדסמן, פייר אוליביה בארדט
ארגון זכויות אדם המוקד לפליטים ומהגרים, עמותה לא ממשלתית הממוקמת בתל אביב. המוקד פועל להגן על פלטים, מבקשי מקלט ועובדים זרים בכל הקשור לכליאה ומעמד. עבודתם השוטפת מביאה אותם לבתי כלא, בתי משפט ולשרשויות ההגירה השונות. הסרט מתלווה אל פעילי המוקד בעבודתם היומיומית.

מיסטר גאגא - בימוי: תומר הימן
מפיק: ברק הימן
במהלך שנותיו הרבות ככוריאוגרף וכרקדן, פיתח נהרין שפת מחול ייחודית, שפת הגאגא, שמאפיינת לא רק את יצירותיו, אלא את גישתו לאמנות ולחיים בכלל. הסרט מנסה לפענח את המפגש האקסטטי בין נהרין לבמה, בינו ובין רקדניו ובין היצירות שלו לקהל. 

התחרות הבינלאומית "ברוח החופש"

בלי לומר מילה - בימוי: ענת גורן
מפיקות: דניאלה רחמינוב-סידי, ענת גורן
מוסא בן של פליטים מאפריקה, גר בתחנה המרכזית בתל אביב ,אבל לומד עם בני עשירים ברמת אביב ג'. הוא מדבר עברית אבל מחליט לשתוק. במשך שש שנים חבריו לכתה ומוריו מעולם לא שמעו את קולו.

תחרות "החוויה היהודית" 

משא - בימוי: עופר אבנון
מפיק: עופר אבנון
"משא" עשוי ברובו מהחיבור בין קטעי ראיונות לבין מקומות ואירועים מצולמים.
בדרכי אני חוצה את הגבול שמתוח כביכול בין האישי והכללי, ומחפש אחר יצוג לרשמים ולתחושות
שעולות מדברים שהפרט מספר, מדברים שהקבוצה אליה הוא משתייך מספרת דרכו. החזרה ארצה ולעירי חיפה אחר שנים רבות במרחק, אפשרה לי לראות את הדברים לא "כפי שהם" אלא כמסתירי סוד, בהיותם עבורי מוכרים וזרים כאחת .


                                                                                                       צילום: אליצור ראובני

הקרנות מיוחדות - קולנוע ישראלי תיעודי

מועדון אגרוף ירושלים - בימוי: הלן יאנובסקי
מפיקים:, שלום גוטמן, הלן יאנובסקי
גרשון לוקסמבורג מנהל את ״מועדון אגרוף ירושלים״ הממוקם במקלט ציבורי שעם השנים הפך לבית למתאמנים, רובם בני נוער. בזירת האימונים, במהלך התחרויות והנסיעות אליהן אנחנו נחשפים לחייהם המורכבים של הנערים ושל גרשון עצמו.

חיים באשליות: הסיפור המופלא על צ'יקו ודיקו- בימוי: צביקה בינדר
מפיקים: שולה שפיגל, דנה עדן
סיפור עלייתם ונפילתם הבלתי אפשרי, המופרך והקסום של צמד הקוסמים "צ'יקו ודיקו".
בשנות השמונים הם היו כוכבים ענקיים עם פינה קבועה בטלויזיה, אלפי הופעות, ואימפריית קסמים כלכלית משגשגת. הנפילה הפתאומית והטראגית שלהם הפתיעה את כולם.

זלדה: אשה פשוטה- בימוי: יאיר קדר 
מפיקים: יאיר קדר, מיכל ויץ, גילי נדב
היא פרסמה ספר שירים ראשון רק בגיל 53, אשה דתיה צנועה שמיעטה לצאת מביתה אך סביבה נוצרה חצר של מעריצים ואוהבים. 30 שנה לאחר מותה, באמצעות קטעי ארכיון משנות ה-70, יומנים שלא פורסמו ושיחות עם החצר הפנימית של זלדה, משורטט דיוקנה המרהיב של המשוררת שכינתה עצמה אשה פשוטה."חגיגה לעיניים- סיפורו של הקולנוע הישראלי"- יוצרים: אריק ברנשטיין, שי להב, יאיר רוה ונואית גבע
מפיקים: עלמה הפקות
שני פרקים בהקרנת בכורה מתוך רטרוספקטיבה טלוויזיונית ראשונה מסוגה של הקולנוע הישראלי. מאות מרואיינים, עשרות ימי צילום שנפרשו לאורך למעלה משנתיים, למעלה מ- 250 סרטים. הסדרה כוללת אינספור ראיונות, שיחות וסצנות עם אנשי מפתח בתעשיית הקולנוע. לצד הראיונות משובצים קטעי ארכיון נדירים, סרטים ביתיים שמעולם לא שודרו, קטעי "מייקינג אוף" מפתיעים של הסרטים ועוד שלל תכנים נוסטלגיים, שירגשו את כל מי שגדל על הקולנוע הישראלי. 

הקרנה מיוחדות בתחרות "החוויה היהודית: "שטיסל - עונה שניה פרק 1 "לימונים"- במאי: אלון זינגמן
מפיקה: דקלה ברקאי
הקרנת בכורה של הפרק ראשון בעונה השניה של הסדרה עטורת הפרסים "שטיסל". 
הסדרה ממשיכה לספר את סיפוריה הגדולים, הקטנים ושוברי הלב של משפחה חרדית אחת בירושלים של 2014.

מכירת הכרטיסים תפתח באתר הפסטיבל ובקופות הסינמטק 
ב- 25/6
הפסטיבל מתקיים בתמיכת המועצה הישראלית לקולנוע – משרד התרבות והספורט, עיריית ירושלים, הרשות לפיתוח ירושלים, מועצת הפיס לתרבות ואמנות, הקרן לירושלים, קרן ון-ליר וקרן משפחת אוסטרובסקי.
מנהלת הפסטיבל: נועה רגב
מנהל אמנותי: אלעד סמורזיק 
מנהל מסגרות הקולנוע הישראלי: ארז ברנהולץ

עוד על פסטיבל הקולנוע ירושלים: 
https://www.jff.org.il/

סרטים חדשים 2017


"אחרי הסערה"
ריוטה, בלש פרטי ומהמר כפייתי, חי בצל התהילה בה זכה בעבר כסופר מצליח. לאחר מות אביו הקשיש, מבין ריוטה שהוא חייב לקחת את חייו בידיים וליצור קשר מחודש עם משפחתו. לילה של מזג אוויר סוער במיוחד מעניק לו הזדמנות להתפייס עם אמו ואשתו לשעבר ולזכות מחדש בלבו של בנו הצעיר.

"מהיר ועצבני 8"
כשנתיים אחרי מאורעות הסרט השביעי בסדרה, דומיניק טורטו ולטו נמצאים בירח הדבש שלהם, בעוד בריאן אוקונור ומיה פרשו מן המשחק, ואילו שאר חברי הצוות מפוזרים וחיים חיים נורמליים. אבל אז, הכול משתנה כאשר אישה מסתורית ורבת עוצמה העונה לשם סייפר מפתה את דום לתוך עולם של פשע וטרור שממנו הוא ככל הנראה לא מסוגל לברוח, מה שמוביל אותו לבגוד בחבריו.

"בייבי בוס"
כאשר מגיע תינוק חדש למשפחה, הוא מתחיל להיות הבוס של כולם ושל אחיו הגדול בן ה-7. אנימציה.
 
"פטרסון"
פטרסון הוא נהג אוטובוס בעיר פטרסון, ניו ג'רזי. הוא משורר חובב שכותב בספרון קטן שירים שהוא הוגה במהלך יומו, הבנוי תמיד סביב אותה שגרה. לאורה אשתו היא ההפך המושלם. הוא תומך בחלומותיה באהבה גדולה בעוד היא מנסה לשכנעו לקדם את שיריו.

"פורעי חוק"
כשקבוצה של שודדי בנקים מבצעת את השוד המושלם, מסתלקת עם מיליון דולר במזומן ומשאירה מנהל בנק מת בעקבותיהם, מוזעקת למקום יחידת העילית של סוכני ה-FBI. במהרה מתחילים להתגלות סימנים המובילים לבעלים של הבנק ולקוחותיו ה״מועדפים״. כשהיחידה חופרת עמוק אל תוך התיק, הבולשת מבינה שדברים אינם כפי שהם נראים, וכדי להתיר רשת סבוכה של הונאה ושחיתויות הם חייבים לדחוף את עצמם אל הסף - היכן שהקווים בין טוב לרע מטושטשים.

"בין העולמות"
משפחה דתית בירושלים של ימינו. הבן יוצא בשאלה וחי בנתק מוחלט מהוריו. בני הזוג הולכים ומתנתקים זה מזו והקשר המשפחתי כולו נקרע בין העולמות. מפגש דרמטי בין האם, לחברתו הצעירה של הבן המסתירה את זהותה, מאלץ את האם לבחור בין דאגתה ואהבתה לבנה החילוני לבין אמונתה הדתית.

"לחגוג את החיים"
 אווה, אלמנה ומורה בגמלאות, מקבלת בטעות צ'ק ביטוח חיים על סכום של 5 מיליון דולר במקום 50 אלף הדולר שהובטחו לה. בעידודה של חברתה הטובה, מאדי, מחליטה אווה לא לדווח על הטעות ולהפקיד את הצ'ק בבנק. ביחד הן יוצאות למסע תענוגות ובזבוזים באיים הקנריים, כשבעקבותיהן דולקות המשטרה, חברות הביטוח והתקשורת.

"אני דניאל בלייק"
הזוכה בפרס דקל הזהב פסטיבל קאן 2016. דניאל בלייק, נגר בן 59 מניוקאסל, אשר מצב בריאותו אינו מאפשר לו לעבוד, נאלץ לראשונה בחייו לפנות לקבלת עזרה. קייטי, בחורה צעירה ואמא חד הורית לשני ילדים, מגיעה לעיר במסגרת פרויקט דיור לנזקקים ומנסה להתחיל חיים חדשים. דרכיהם מצטלבות בעת ביקורם הראשון במשרד הרווחה. לצד המאבק בממסד והקשיים הרבים, נרקם בין השניים קשר מיוחד של עזרה וערבות הדדית.

"דרדסים: הכפר האבוד"
מפה מסתורית שולחת את דרדסית וחבריה הטובים: בר-מוח, בר-כוח וביש-גדא, למירוץ לעמקי היער האסור אשר מלא ביצורים קסומים, על מנת למצוא את היער האבוד המסתורי לפני המכשף הרשע גרגמל. הם יוצאים למסע מלא בהרפתקאות וסכנה על מנת לגלות את הסוד הגדול בתולדות הדרדסים.

וידאו

קופת BRAVO!