קופת BRAVO!
BRAVO!

ערב הפתיחה של שבוע הקולנוע הצרפתי בסינמטק ת"א 15-03-15

מאת: אליצור ראובני
צילומי סטילס: אליצור ראובני

יש לנו בני האדם תכונה להגיע תמיד למקומות שם מחלקים סוכריות ושוקולד, כזה הוא פסטיבל הקולנוע הצרפתי שמבחינתי אני לא מפספס אותו כי עבורי הוא בבחינת השוקולד הנהדר ששווה לעמוד בתור עבורו ואכן כך.
כבר בערב הפתיחה שהייתה אתמול בנוכחות היוצרים/במאים החמודים ובחסות שגריר צרפת בישראל הרגשתי איזה חשיבות עצומה יש לצרפת בישראל.
ארבע אולמות נפתחו להקרנת סרט הפתיחה המצויין "סמבה" ואם ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק ורעייתו כיבדו את האירוע בנוכחותם, אז ניתן להבין שאין זה מס שפתיים.
לקולנוע הישראלי קשר חזק מאד עם ממשלת צרפת בכלל והקולנוע הצרפתי בפרט.
כדי להבין על איזה קשר אני מדבר, צריך להיזכר בטרילוגיה של האחים אלקבץ ובסרטה האחרון של רונית אלקבץ - "גט" שזכה לתמיכה הן כספית והן מקצועית וביחסי ציבור לא קטנים מצד משרד התרבות הצרפתי.

קהל מכובדים רב מילא את אולם 3 בפתיחת שבוע הקולנוע הצרפתי


נציגי חברת הקוסמטיקה הצרפתית, מציידים את באי הפסטיבל בבושם צרפתי משובח

אלון גרבוז, מנכ"ל הסינמטק ת"א, פותח את שבוע הקולנוע הצרפתי

בשנים האחרונות עלו לא מעט להיטים לאקרנים בישראל של הקולנוע הצרפתי, הקהל הישראלי אוהב את הקולנוע הצרפתי ונוהר בהמוניו לסרטים הצרפתיים.
בשנה שעברה היה זה "מחוברים" שזכה להצלחה גדולה מאוד ולא מקרי הוא שסרט הפתיחה "סמבה" בכיכובו של כוכב מחוברים, עומאר סי, פתח את פסטיבל הקולנוע הצרפתי 2015 ואולי גם בזכות העובדה שצמד הבמאים היהודי, אריק טולדנו ואוליביה נקש, שסרטם הקודם "מחוברים" הוקרן כאן בהצלחה בישראל, ולכן נבחר הסרט "סמבה" כי צוות מנצח אומר הפתגם, לא מחליפים.
ייצוג נכבד היה לצרפתים שבאו במיוחד מצרפת אתמול בסינמטק לסרט הפתיחה ומי שלא ידע צרפתית הרגיש כזר בלב תל אביב כי השפה השלטת הייתה צרפתית אורגינלית שהיא שפה ערבה לאוזן, פיוטית ורומנטית (אתמול החלטתי שאני הולך ללמוד צרפתית).
הפתעה חיכתה לפני הקרנת הסרט "סמבה" שלאחר הנאומים של אלון גרבוז, מנכ"ל הסינמטק, שגריר צרפת, פטריק מיזונאב וצמד הבמאים, טולדנו - נקש, הופיעה על המסך דמותו החביבה והחייכנית בעלת נוכחות המסך החזקה של כוכב הסרט, עומאר סי, שבצרפתית מתובלת במילות סלנג ישראליות, עבריות, כשרות למהדרין הצחיק את הקהל בהתנצלות שלא יכול היה להגיע לישראל עקב לוח זמנים צפוף.

את מה שאני הרגשתי בוודאי הרגיש כל אחד מהנוכחים בארבעת האולמות, את אהבתו של כוכב הסרט הצרפתי לישראל ואיזה חשיבות מייחסים שם בצרפת לקולנוע הישראלי.
אם לשפוט לפי האירועים הביטחוניים שבהם נרצחו יהודים וההתייחסות הרצינית של ממשלת צרפת והעם הצרפתי, הרי ברור שלקהילה היהודית בצרפת יש משקל סגולי גדול בצרפת בכלל ובפריז בפרט. 
בשבועיים הקרובים יככבו בסינמטקים ברחבי הארץ 19 סרטים שנבחרו בקפידה ובוודאי יהפכו לחגיגת קולנוע לבאי הפסטיבל.

רגע מכונן ועצוב היה בפתיחת הפסטיבל כאשר תמונתה של ליה ואן ליר בת ה-90 שהלכה יום קודם לכן לעולמה, הייתה סימבולית לעוצמתו של הפסטיבל שהגברת הראשונה של הקולנוע הישראלי הלכה לעולמה ממש 24 שעות לפני פתיחת הפסטיבל הצרפתי שכה אהבה.

את ליה ואן ליר צילמתי בשנים האחרונות בעשרות פסטיבלים ובעשרות אירועים ולמרות גילה המופלג, הייתה צלולה, דעתנית ולא החמיצה אף לא אירוע חשוב אחד.

אין ספק שהיא תחסר לנו ולזכותה יזקוף הקולנוע הישראלי עוד הרבה מאוד שנים את הישגיו שבזכותה לא מעט מהם נמנים.

יהי זכרה ברוך.


מועדי ההקרנות של הסרטים שישתתפו בפסטיבל נמצאים באתר הסינמטק עם תקצירים של כל סרט בנפרד.

אהוד ברק ורעייתו עם שגריר צרפת ונציגי הסרט

סרטים חדשים 2017


"אחרי הסערה"
ריוטה, בלש פרטי ומהמר כפייתי, חי בצל התהילה בה זכה בעבר כסופר מצליח. לאחר מות אביו הקשיש, מבין ריוטה שהוא חייב לקחת את חייו בידיים וליצור קשר מחודש עם משפחתו. לילה של מזג אוויר סוער במיוחד מעניק לו הזדמנות להתפייס עם אמו ואשתו לשעבר ולזכות מחדש בלבו של בנו הצעיר.

"מהיר ועצבני 8"
כשנתיים אחרי מאורעות הסרט השביעי בסדרה, דומיניק טורטו ולטו נמצאים בירח הדבש שלהם, בעוד בריאן אוקונור ומיה פרשו מן המשחק, ואילו שאר חברי הצוות מפוזרים וחיים חיים נורמליים. אבל אז, הכול משתנה כאשר אישה מסתורית ורבת עוצמה העונה לשם סייפר מפתה את דום לתוך עולם של פשע וטרור שממנו הוא ככל הנראה לא מסוגל לברוח, מה שמוביל אותו לבגוד בחבריו.

"בייבי בוס"
כאשר מגיע תינוק חדש למשפחה, הוא מתחיל להיות הבוס של כולם ושל אחיו הגדול בן ה-7. אנימציה.
 
"פטרסון"
פטרסון הוא נהג אוטובוס בעיר פטרסון, ניו ג'רזי. הוא משורר חובב שכותב בספרון קטן שירים שהוא הוגה במהלך יומו, הבנוי תמיד סביב אותה שגרה. לאורה אשתו היא ההפך המושלם. הוא תומך בחלומותיה באהבה גדולה בעוד היא מנסה לשכנעו לקדם את שיריו.

"פורעי חוק"
כשקבוצה של שודדי בנקים מבצעת את השוד המושלם, מסתלקת עם מיליון דולר במזומן ומשאירה מנהל בנק מת בעקבותיהם, מוזעקת למקום יחידת העילית של סוכני ה-FBI. במהרה מתחילים להתגלות סימנים המובילים לבעלים של הבנק ולקוחותיו ה״מועדפים״. כשהיחידה חופרת עמוק אל תוך התיק, הבולשת מבינה שדברים אינם כפי שהם נראים, וכדי להתיר רשת סבוכה של הונאה ושחיתויות הם חייבים לדחוף את עצמם אל הסף - היכן שהקווים בין טוב לרע מטושטשים.

"בין העולמות"
משפחה דתית בירושלים של ימינו. הבן יוצא בשאלה וחי בנתק מוחלט מהוריו. בני הזוג הולכים ומתנתקים זה מזו והקשר המשפחתי כולו נקרע בין העולמות. מפגש דרמטי בין האם, לחברתו הצעירה של הבן המסתירה את זהותה, מאלץ את האם לבחור בין דאגתה ואהבתה לבנה החילוני לבין אמונתה הדתית.

"לחגוג את החיים"
 אווה, אלמנה ומורה בגמלאות, מקבלת בטעות צ'ק ביטוח חיים על סכום של 5 מיליון דולר במקום 50 אלף הדולר שהובטחו לה. בעידודה של חברתה הטובה, מאדי, מחליטה אווה לא לדווח על הטעות ולהפקיד את הצ'ק בבנק. ביחד הן יוצאות למסע תענוגות ובזבוזים באיים הקנריים, כשבעקבותיהן דולקות המשטרה, חברות הביטוח והתקשורת.

"אני דניאל בלייק"
הזוכה בפרס דקל הזהב פסטיבל קאן 2016. דניאל בלייק, נגר בן 59 מניוקאסל, אשר מצב בריאותו אינו מאפשר לו לעבוד, נאלץ לראשונה בחייו לפנות לקבלת עזרה. קייטי, בחורה צעירה ואמא חד הורית לשני ילדים, מגיעה לעיר במסגרת פרויקט דיור לנזקקים ומנסה להתחיל חיים חדשים. דרכיהם מצטלבות בעת ביקורם הראשון במשרד הרווחה. לצד המאבק בממסד והקשיים הרבים, נרקם בין השניים קשר מיוחד של עזרה וערבות הדדית.

"דרדסים: הכפר האבוד"
מפה מסתורית שולחת את דרדסית וחבריה הטובים: בר-מוח, בר-כוח וביש-גדא, למירוץ לעמקי היער האסור אשר מלא ביצורים קסומים, על מנת למצוא את היער האבוד המסתורי לפני המכשף הרשע גרגמל. הם יוצאים למסע מלא בהרפתקאות וסכנה על מנת לגלות את הסוד הגדול בתולדות הדרדסים.

וידאו

קופת BRAVO!